MINOR

Minor

Hodinky série MINOR jsou naší poctou závodníkům a legendárnímu českému automobilu Aero Minor Sport, který v roce 1949 vyhrál legendární závod 24 hodin Le Mans. Hodinky jsou v mnoha detailech vizuálně spjaty s tímto velmi úspěšným závodním vozem. Mají originálně tvarované lehké titanové pouzdro s ergonomickým tvarem nožek a otočnou lunetu. Grafika číselníku a tvar ruček připomínají přístroje palubní desky, v korunce a tlačítkách pro řízení mechanického chronografu ožívá ozubení převodovky, rotor automatického nátahu cituje geometrii disku kola. Pohled do soukolí manufakturního strojku umožňuje nejen víko s průhledem, ale i perforovaný plech číselníku. Dva reliéfní subčíselníky a minutová stupnice jsou ručně vsazeny, třetí subčíselník je vyznačen luminiscenčními indexy v rastru perforace. Komplikace kalibru byly voleny s respektem k hlavním atributům této sportovní série, kterými jsou rychlost a vytrvalost. Precizním detailem číselníku je i skeletovaný datumový věnec. Ručně šitý kožený pásek s velkými otvory doplňuje celý emotivní zážitek z tohoto modelu.

The MINOR watch pays tribute to racing car drivers and the legendary Czech Aero Minor Sport car, winner of its class in the legendary 24 Hours of Le Mans race in 1949. Numerous details link the watch visually to this hugely successful racing vehicle. The watch features a lightweight titanium case with an original design, together with ergonomically shaped lugs and a rotating bezel. The dial, graphics and shape of the hands are reminiscent of dashboard instruments; gear cog motifs liven up the crown and control buttons of the chronograph, and the geometry of a wheel is echoed in the rotor. Both an aperture in the watch back and the perforated dial afford a glimpse into the movement of the watch. Manually set into the dial are two sub-dials, with embossed features, and the minute scale. The third sub-dial is displayed by means of luminescent numbers in a grid of perforations. The watch complications were chosen in accordance with the key attributes of this sports series, i.e. speed and endurance. Another precise detail of the dial is the skeletonized date disc wheel. Adding the finishing touch to this model is the hand-sewn leather strap, with large holes.

Na zkráceném podvozku modelu Aero Minor II vznikl v roce 1949 zavodní vůz s označením Sport. V Letově vyrobily dva prototypy přímo určené pro legendární závod v Le Mans, kterého se oba speciály ve třídě do 750 cm3 fenomenálně zúčastnily.

Duralový doutníkový vůz poháněný dvouválcovým motorem, osazeným karburátory Amal, o objemu 744 cm3 se pyšní výkonem 28 k při 4500 otáčkách. S deseti litry paliva váží 415 kilogramů, nádrž na 50 litrů paliva je přemístěna za sedadlo řidiče.

Jezdci Otto Krattner a František Sutnar, kteří ve 24. hodinovce závodili s číslem 58, se umístili podle tzv. koeficientu výkonnosti na celkovém 2. místě za dvanáctiválcovým vozem Ferrari. 2391 ujetých kilometrů a průměrná rychlost 99,664 km/hodinu byly absolutně nejlepším výkonem v jejich třídě.

V roce 2018 byl založen spolek Le Mans Redux, který se snaží propagovat československý průmysl a design. Spoluzakladateli jsou Josef Zajíček, Michal Froněk a Jan Němeček. Spolek se stal vlastníkem legendárního závoďáku Aero Minor Sport, který zrenovoval a vrátil zpět na závodní okruhy. Vrcholným okamžikem bude účast v závodech Le Mans Classic v roce 2020.

A racing car named Sport was created in 1949, on the shortened chassis of the Aero Minor II model. In Letov, two prototypes were produced, designed specifically for the legendary Le Mans race. There, both specials in the 750-cc class participated, with spectacular results.

Powered by a twin cylinder 744-cc engine with Amal carburettors, the duralumin cigar-shaped car boasts 28 hp at 4,500 rpm. Equipped with 10 litres of fuel, it weighs 415 kilograms, and the 50-litre tank is moved to behind the driver's seat.

Drivers Otto Krattner and František Sutnar raced under the number 58 in the 24 Hours of Le Mans race. They came second, after the 12-cylinder Ferrari, according to the performance co-efficient. The 2,391 kilometres they covered and the average speed of 99.664 km per hour were the absolute best performance in their class.

In 2018, the Le Mans Redux association was founded, which seeks to promote Czechoslovak industry and design. The co-founders are Josef Zajíček, Michal Froněk and Jan Němeček. The club became the owner of a legendary Aero Minor Sport, which was renovated and has returned to the racing circuit. The vehicle’s participation in the Le Mans Classic races in 2020 will be a highlight.